Etkinlikler

...

Fakültemiz Elektromobil Takımı 2022 Uluslararası Shell Eco Marathon Avrupa Dördüncülüğü Kazandı (Hollanda, Assen),

Fakültemiz Elektromobil Takımı 2022 Uluslararası Shell Eco Marathon Avrupa Dördüncülüğü Kazandı (Hollanda, Assen),

 

AR-GE si ve üretimi Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerine ait olan 1.5 ADANA isimli elektrikli araçları ile tanınan Çukurova Elektromobil takımı, 2013 yılında Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü tarafından kurulmuştur. Kurulduğu dönemden itibaren TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge yarışlarına düzenli olarak katılım göstermiş olup her yıl farklı branşlarda dereceye girme başarısı göstermiştir. Ayrıca 2017 yılından itibaren Shell Eco-Marathon yarışlarına katılım başarısı göstermiş olup 3 Türkiye birinciliği, uluslararası alanda 2 tane Avrupa 7.liği1 tane Avrupa 4.lüğü mevcuttur ve pandemi şartları altında düzenlenen 2021 Shell Eco Marathon Virtual League kapsamında tasarım ve en güvenli araç ödülüne takımımız layık görülmüştür. Günümüzde ise çalışmalarını büyüterek yoluna devam eden takımımız 3 farklı kategoride yarışlara katılmayı planlamaktadır. Bunlar TÜBİTAK tarafından düzenlenen Otonom, Elektromobil ve Shell Eco-Marathon serileri' dir.   

 

  TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları   

 

  2005 yılından beri düzenli olarak yapılmakta olup 2014 yılından itibaren de Elektromobil kategorisinde yarışmalar düzenlenmektedir. 1.5 ADANA isimli elektrikli otomobilimiz ile 2014 yılından itibaren düzenli olarak bu yarışlara katılıyor. Yarış belirli bir parkuru belirli bir sürede en az enerji tüketen aracı esas almaktadır (ör. Kocaeli Körfez pisti için yaklaşık 58.5 kilometrelik bir yolu 1 saat içinde tamamlanması beklenmektedir). Takımımız bu yarışmalarda katıldığı yıldan itibaren her yıl üst üste çeşitli branşlarda dereceye girme başarısı göstermiştir. Günümüzde ise takımımız hem Elektromobil kategorisinde yarışmalara katılmaktadır.   

 

  SHELL ECO-MARATHON  

 

  1985 yılından itibaren düzenlenen bir yarıştır. Asya, Ortadoğu, Avrupa, Afrika ve Amerika bölgelerinde düzenlenmektedir. 2015 yılından itibaren de Türkiye’de bu organizasyon düzenlenmektedir. Takımımız 2017 yılından itibaren en geniş katılımlı yarış olan Shell Eco-Marathon Europe yarışına İngiltere’de iki yıl boyunca Türkiye birincisi olarak katılma başarısını göstermiş olup büyük yarışta ise 30 ülkeden 200 takım arasından iki kez üst üste Avrupa yedinciliği başarılarına sahiptir. Pandeminin getirdiği şartlar doğrultusunda Online olarak yürütülen Shell Eco Marathon serileri kapsamında 2019 yılındaki şampiyon aracımız 2021 yılında tasarım ve en güvenli araç ödülüne layık görülmüştür. Pandemi koşullarından dolayı gelen kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte 2022 yılında Hollanda Assen' de gerçekleşen Shell Europe Yarışlarında Avrupa dördüncülüğü kazanmıştır. Günümüzde ise takımımız Shell Eco-Marathon program dahilinde hem online programda ülkemizi temsil ettiği gibi hem de yarış pistinde ülkemizi temsil etmeye devam edecektir.   

 

  Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması   

 

  Otonom araçlar artık 90’lı yılların bilim kurgu dizilerinde resmedildiği gibi hayal ürünü olmaktan çıkıyor. Günümüzde birçok teknoloji şirketi bu konu üzerinde büyük bütçelerle araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2015 verilerine göre trafik kazalarına sebep olan kusurlar içinde sürücü kusurları, %90 gibi büyük bir oran teşkil etmektedir. Otonom araçlar, insan hatasını en aza indirdiği için trafik güvenliğine katkısı oldukça yüksektir. Ayrıca, trafik yoğunluğunda büyük önem arz eden uygun olmayan güzergâh seçimi, bencil sürücü davranışları gibi etkenler otonom araçlar sayesinde giderilebilir. Bu yüzden, otonom araçlar, geleceğin şehirlerinin vazgeçilmez unsurları olacaklardır. Takımımız bu yıl 2018 yılında Shell Eco-Marathon kullanılan şampiyon aracımızı otonom araca çevirerek bu kulvarda da yarışmalara katılmayı planlamaktadır.   

 

  HEDEFLERİMİZ  

 

1.      Ülkemizin ve çağın gereklerine uygun mühendis yetiştirmek.  

2.      Daha sonraki yıllarda katılacağımız yarışlarda Tübitak Electromobile, Robo Taksi Binek Otonom Araç ve Shell Eco-Marathon serilerinde hem şehrimizi hem de ülkemizi layıkıyla temsil edip dereceler getirme.  

3.      Üretmiş olduğumuz yüksek verimli araçları şehir içi kullanıma uyarlayarak ve ihraç ederek ülkemize katma değer katmak.   

 

Takımımın katıldığı yarışlar ve kazandığı ödüller;

· 2022 Shell Eco Marathon Avrupa Dördüncülüğü (Hollanda, Assen),   

· 2021 TÜBİTAK  Efficiency Challenge Electric Vehicle Yerlilik İkinciliği,

· 2020 TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle İkinciliği, 

· 2019 TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle Birinciliği,

· 2019 Shell Eco Marathon Avrupa Yedinciliği (Londra),    

· 2018 Shell Eco Marathon Türkiye Birinciliği,

· 2018 Shell Eco Marathon Avrupa Yedinciliği (Londra),  

· 2018 TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle İkinciliği,

· 2017 Shell Eco Marathon Türkiye Birinciliği,

· 2017 TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle Birinciliği,

· 2016 TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle Tasarım Ödülü,

· 2015 TÜBİTAK Efficiency Challenge Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü,

· 2014 TÜBİTAK Efficiency Challenge Kurul Özel Ödülü,